KONST / Skulptur & konsthantverk / Reliefplatta 17495044

nr 1749 5044

Hennie Strålhammar

(1907-1977), Sverige

Reliefplatta, Kvinna med blomma. Signerad, daterad -42,22x20 cm

Hennie Strålhammar, svensk skulptör och målare född 1907, död 1977.

Utrop:

600 kr

Såld:

1.200 kr

måndag 8 december 2025
kl 18:02:10

  • Tema
  • 8 dec

Kvinnliga Konstnärer

Läs mer om Kvinnliga Konstnärer

Hennie Strålhammar

Läs mer om Hennie Strålhammar